Wednesday, December 28, 2005

Update and a rant

Right now, I'm working on my first book in my four book set. Then I'll probably work on my HQN submission. Yesterday I wrote about 2500 words. Not as prolific as 4500, but I'll take it. *grins*

And I have a small food gripe. Why is it that food that is bad for you is cheap? I really want to know. Wouldn't you think that with all that preservative crap in there...that it would be expensive?
I can buy my kids 3 or 4 packages of cookies for the same amount as I could buy them 2 to 3 pounds of apples. This is driving me nuts! I'm once again looking at cutting out so many carbs in all our diets (re: cookies, crackers, etc.). And that's great. And really, the chickens are well with it. They don't do wheat bread, but that's about it.
They like fruits and veggies. Now, if I didn't have to mortgage the house to get them!
grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Sadistic food people.

Grins*

6 comments:

Mark B. said...

Boy o boy do I know what you mean about healthy food being more expensive. But it sure is worth it...

chryscat said...

Mark: You are absolutely lovely. And I am so envious that you're from Milwaukee. *sigh*
I must admit being a rabid Packers fan. *grins*

As for the food...yes. It's worth it. Now I need to find some semblance of balance.
Grins*

B said...

Tell me about it! My grocery bill is enormous now, and I have to shop way more often because everything is fresh and doesn't last nearly as long. Em always says, wouldn't it be cool if everything bad for you were good for you and vise versa, ahhhh what a world! To save money, satisfy my sweet tooth, and stay fit and healthy? Yeah, I could handle that!! :D

Beverly

Tori Lennox said...

I've never understood that whole healthy food must be expensive thing either. Eating healthy would be a lot easier if it didn't cost so much!

Michelle said...

No kidding about the health food! Unbelievable, the price of fresh veggies and fruits.

Dawnyal said...

I struggle with this too at times. Why do I pay a buck 50 for a loaf of bread when I can get two loaves of the white stuff for under a buck? Then I remind myself that if I don't spend the buck 50 on the good bread I'll more than likely have nothing else to eat and end up spending 5-10 bucks on fast food for lunch instead. That's how I rationalize it anyway. :)